Trochę historii.
W 1991 roku Linus Torvalds student Helsińskiego Uniwersytetu stworzył jądro pierwszego Linuksa.
Stworzył ten system na własne potrzeby, ale miał pomysł aby ten system był ogólnie dostępny i każdy mógł z niego korzystać.
I to dało impuls społeczności internetowej do prac nad ciągłym udoskonalaniem systemu Linux-a.
Z czasem Linux stał się rozległym, złożonym projektem, w którym na zasadach dobrowolności udziela się wiele osób. Obecnie Linus Torvalds przede wszystkim nadzoruje jego rozwój. Opiekę nad wieloma podsystemami Linuksa oraz stabilnymi gałęziami kodu przekazuje zaufanym współpracownikom, do których zaliczają się między innymi Alan Cox, Andrew Morton czy Marcelo Tosatti.
Dzięki wsparciu Internetu i nowo powstałej społeczności rozwijającej Linuksa, ale również dzięki istnieniu projektu GNU uruchomionego parę lat wcześniej przez Richarda Stallmana, GNU/Linux stał się w całości sprawnym systemem operacyjnym.
System.
Jego moc nie może być porównywana z niczym, jego stabilność jest wprost legendarna, i do tego poprawia się z dnia na dzień.
Ważne jest by wiedzieć, że GNU Linux jest tylko czubkiem góry lodowej nazywanej Free Software lub Open Source po prostu wolne, otwarte źródła.
Ten pomysł jest używany głównie w systemie licencji GPL „General Public License”.
Pierwsza wersja systemu ujrzała światło dzienne w połowie 1994 roku i od tamtej pory system podlega licznym udoskonaleniom Mandriva Linux przyjazny, efektywny, profesjonalny Mandriva wcześniejsza nazwa to „Mandrake” został stworzony w 1998 w celu uczynienia Linuksa łatwiejszym w użytkowaniu dla wszystkich.
Wówczas Linux był już dobrze znany ze względu na swoją wydajność oraz stabilność, jednak wymagał dużej wiedzy technicznej i w większości korzystało się z niego za pomocą wiersza poleceń.
Stąd chyba do dziś pokutuje pojęcie o tym że Linux-y to system tylko dla maniaków i ludzi dobrze znających się na systemie.
Niestety nic bardziej mylnego obecnie Mandriva to system z interfejsem graficznym przewyższającym interfejs graficzny nawet Windowsa, prostota obsługi, minimalizm wiedzy, jakim użytkownik musi się wykazać aby zainstalować i korzystać z systemu.
Mandriva
W krótkim czasie system Mandriva stał się sławny ze względu na łatwość użytkowania oraz swoją funkcjonalność.
Dzięki temu innowacyjnemu podejściu, Mandriva oferuje siłę i stabilność Linuksa zarówno dla zwykłych użytkowników jak i profesjonalistów.
Jednocześnie zapewniając łatwe w użytkowaniu oraz przyjemne środowisko.
Licencja GPL „Powszechna Licencja Publiczna” ma wpływ na sposób rozwijania się i rozpowszechniania Mandriva.
Licencja ta zapewnia wszystkim prawo do kopiowania, rozpowszechniania, badania, modyfikowania i ulepszania systemu tak długo jak długo wyniki tych modyfikacji są udostępniane społeczności i każdej osobie zainteresowanej tym systemem.
Taki system rozwoju umożliwia dystrybucji Mandriva to zbiór najlepszych pomysłów od programistów i użytkowników z całego świata.
Wynikiem czego jest nieprzebrany zbiór technologii i rozwiązań.
Silne strony Mandriva to wielozadaniowy 32-bitowy system operacyjny typu UNIX.
Komputer, na którym pracuje system operacyjny Mandriva może być prosta w użyciu tak samo jak komputer z Windowsem.
Utrzymanie Mandriva Linux wymaga jedynie niewielkiego nakładu sił, gdyż jego system zarządzania oprogramowaniem automatycznie wykrywa zależności oraz unika konfliktów pomiędzy aplikacjami po prostu jeżeli dany program może być w konflikcie z innymi nie jest instalowany.
Dodatkowo narzędzie Mandriva Update udostępnia darmowe i łatwe aktualizowanie poprzez Internet, to chyba najlepszy sposób, aby na bieżąco być z najnowszymi aktualizacjami.
Dzięki sile Linuksa, system Mandriva może chodzić miesiącami bez potrzeby ponownego uruchamiania. przez ponad 10 lat powszechnego używania, znaleziono jedynie kilka wirusów mogących zagrozić Linuksowi.
Ta silna odporność może być wytłumaczona tym iż podstawowa architektura systemu zawiera niezależne powłoki, porównałbym to do cebuli aby zjeść środek trzeba zjeść wszystko po drodze, powłoki te spełniają określone funkcje oraz mają ściśle określone uprawnienia dostępu. Dodatkowo, zwykły użytkownik posiada ograniczone uprawnienia w stosunku do całego systemu ,jedynie użytkownik /root, administrator posiada możliwość do potencjalnego wystawienia systemu na niebezpieczeństwo.
Dzięki graficznemu procesowi instalacji, Mandriva oferuje najbardziej zaawansowane i wydajne wykrywanie sprzętu zarazem graficzne podejście do zarządzania systemem, jako dodatek do zarządzania z wiersza poleceń, czyni z Mandriva łatwo zarządzanym systemem za pośrednictwem interfejsu użytkownika, co zaprzecza twierdzeniu, iż systemem można zarządzać tylko z trybu tekstowego i wiersza poleceń.
Przyjazne i zintegrowane środowiska graficzne takie jak KDE i GNOME zapewnia komfort i łatwość użytkowania, oprócz tego system bezpieczeństwa Mandriva oferuje kilka konfigurowanych poziomów bezpieczeństwa.
Użytkownik może jednak ustawić żądany poziom bezpieczeństwa odpowiadający jego potrzebą. W Mandriva dzięki Centrum Sterowania Mandriva użytkownik może administrować całym system za pośrednictwem jednego panelu.
Kto używa? Mandriva, przede wszystkim indywidualni użytkownicy niekoniecznie posiadający wiedzę informatyczną wymaganą do obsługi, Mandriva jest chyba jedną z najłatwiejszych dystrybucji pod względem obsługi.
Zaawansowani
Profesjonaliści potrzebujący potężnego, funkcjonalnego i stabilnego systemu. Mandriva jest jedną z najbardziej kompleksowych dystrybucji i coraz częściej staje się jedną z najbardziej ulubionych platform biznesowych.
Przykłady zastosowań Mandriva:
Zaawansowane programowanie C/C++/Java/Assembler/Perl/Python/HTML/PHP,itp.
Biuro to OpenOffice.org, KOffice, Abiword, Evolution, Gnumeric
Internet to WWW, poczta elektroniczna
Multimedia odtwarzanie Video, Audio MP3, RealPlayer, gry 2D, 3D
Serwer www Apache z HTTP, PHP
Mandriva jest używany także jako system operacyjny dla serwerów www i wiele innych
zastosowań.
Linux ten jest użytecznym systemem operacyjnym dla komputerów które zarządzają bazami danymi oraz do łączenia ich z serwerami internetowymi.
Serwer LDAPSerwer LDAP przechowujący jedną lub wiele różnych katalogowych baz danych. Serwer FTPSerwery FTP to komputery dostarczające pliki za pośrednictwem protokołu FTP.
Administrator serwera LDAP ma możliwość udostępnienia wybranej grupie użytkowników określonych przywilejów dostępu do danych zgromadzonych na serwerze LDAP.
Z kolei inni użytkownicy mogą mieć ograniczony dostęp do tych danych.
Kolejną zaletą katalogowania danych na serwerze LDAP jest możliwość ustawienia jednego hasła dostępowego do usług takich jak np. ftp, poczta elektroniczna, www.
Serwer DNS i NISSerwer DNS zamienia adresy IP-adresy numeryczne na nazwy komputerów podłączonych do Internetu, a NIS umożliwia globalizację kont użytkowników dla danej sieci, serwer plików dla środowiska Windows, Mandriva zarządza atrybutami i przesyłaniem plików w sieci złożonej z komputerów pracujących pod kontrolą Windowsa dzięki aplikacji Samba.
Serwer poczty internetowej SMTP, POP3, IMAP, Mandriva jest wykorzystywany w firmach w Internecie do zarządzania pocztą elektroniczną pracowników.
Serwer wydruku Mandriva zarządza usługami drukowania dla wszystkich komputerów podłączonych do sieci.
Jego optymalizacja do nowoczesnych procesorów daje systemowi Mandriva znaczną przewagę w stosunku do innych systemów Linuksowych.
Wymagania sprzętowe i obsługiwany sprzęt Procesor Pentium i kompatybilne procesory AMD - zgodne z architekturą SMP i Hyper Threading
Pamięć operacyjna minimum 32 Mb do instalacji w trybie tekstowym minimum 64 Mb doinstalacji w trybie graficznym
Dysk twardy zalecany minimum 250 GB, napędy i nagrywarki CD-ROM/DVD-ROM/CD/DVD, wszystkie z interfejsami SCSI, IDE, PCMCIA, USB 1, USB 2 i IEEE 1394
Zewnętrzne urządzenia do przechowywania danych Zip, USB, SCSI, PCMCIA 100 Mb i 250 Mb, klucze USB, twarde dyski USB i Firewire.
Wszystkie urządzenia SCSI zależnie od zainstalowanego kontrolera.
Serial ATA, większość kontrolerów w trybie non-Raid, kontrolery SCSI, większość kart firmy Adaptec, Tekram, LSI Logic i Advansys.
Kontrolery Raid poza kontrolerami IDE, Serial-ATA 3Ware IDE oraz Serial-ATA Raid, które obsługiwane są bezpośrednio przez jądro systemu.
Karty graficzne, NVIDIA, ATI, 3DFx, SIS, S3 Matrox Intel,Trident zgodne z kartami VESA .itp.
Automatyczna akceleracja 3D w przypadku kart, Matrox ,Banshee, Intel, Radeon, NVIDIA Większość kart telewizyjnych, karty sieciowe, USB oraz wszystkie karty oparte na układach firm Intel , Realtek, 3 Com, NVIDIA i Broadcom i większość bezprzewodowych urządzeń PCMCIA, PCI i USB.
Karty dźwiękowe, Sound Blaster, Sound Blaster, AMD, NVIDIA i wiele innych.
Kreator połączeń z Internetem obsługuje zwykłe modemy, modemy DSL, połączenia kablowe oraz modemy USB.
Sterowniki, większość kamer USB, wszystkie myszki i klawiatury USB, wiele aparatów cyfrowych, skanerów i drukarek.
Jeden zpowodów dla którego wiele osób już korzysta albo ma zamiar zacząć korzystać z systemu Linux jest to że po prostu jest lepszy od Windows.
Dlaczego Linux przewyższa inne systemy? Linux jest na prawdę bardzo stabilny.
Możesz zostawić komputer włączony na kilka miesięcy, a on będzie nadal działał.
Linux jest bezpieczny i praktycznie jest odporny na wszelkie wirusy, pop-up-y i oprogramowanie szpiegujące!
Linux automatycznie wykrywa i konfiguruje dużą ilość urządzeń, dobrze działa także na starszym sprzęcie, dzięki czemu nie musisz, co chwilę zmieniać sprzętu.
Linux to oprogramowanie OPEN oznacza to, że masz całkowitą kontrolę nad oprogramowaniem, jeśli chcesz coś zmienić to możesz to zrobić w każdej chwili!
Kod źródłowy Linuxa jak i sam system jest bezpłatny i dostępny dla każdego bez żadnych ograniczeń.
Natomiast firmy komercyjne zarabiają, tworząc i sprzedając tzw. dystrybucje Linuxa, czyli wersje instalacyjne, zawierające program, kod źródłowy oraz dodatkowe programy użytkowe przystosowane dla tego systemu, cena obejmuje zebranie programów w całość, nagranie CD, oraz drukowanie podręcznika użytkownika, stąd biorą się płatne wersje Linuxa.
Jednak coraz częściej można spotkać również darmowe wersje dużych programów komercyjnych na tą platformę takich jak pakiety biurowe StarOffice, przeglądarkę internetową i klienta pocztowego N. Communicator czy programy graficzne np. Gimp.
Darmowe wersje Evaluation można znaleźć na dodatkach CD czasopism komputerowych lub w Internecie.
Oprócz całkowitej bezpłatności główną zaletą Linuksa są małe wymagania sprzętowe.
Do wykonywania podstawowych zadań wystarczy mu komputer 386 z 4 MB pamięci RAM.
Poza tym Linux funkcjonuje także sprawnie na innych platformach sprzętowych jak Power-PC, Power-Mac, Atari czy Amiga, Linux stał się także bardzo popularnym systemem dla serwerów internetowych, używany jest przez miliony osób również jako system operacyjny stosowany w biurach i domach.
Linux dorównuje, a często przewyższa możliwościami komercyjnym systemom UNIXowym. Dostępnych jest ponad 20 odmian Linuxa pochodzących od firm, różnych organizacji i osób prywatnych.
Z Linuxa możliwy jest dostęp do partycji Windows 95/98 ,FAT 16/32,Windows NT, NTFS.
Co ciekawe w Linuxie możemy również uruchamiać prawie wszystkie 16 i 32 bitowe aplikacje Windows, aby to zrobić potrzebny jest jednak tak zwany emulator np. Wine.
Najpopularniejsze dystrybucje Linuxa to:
RedHat-popularna dystrybucja,
S.U.S.E - niemiecka dystrybucja, ostatnio zyskała dużą popularność,
Debian - bardzo stabilny ale trudny w administracji, tworzony przez grupę programistów zapaleńców.
Mandrake dystrybucja początkowo rozwijana w oparciu o Red Hat 'a - teraz jest odrębnym produktem.
SlackWare - najstabilniejsza i najbezpieczniejsza dystrybucja, niestety trudna w konfiguracji. Pld Linux Distributon - polska dystrybucja oparta na Red Hat.
Aurox - kolejna polska dystrybucja Pocket Linux polska dystrybucja mieści się na jednej dyskietce!
Knoppix - uruchamiany bezpośrednio z płyty CD bez potrzeby instalowania na dysku twardym, idealny dla początkujących!
Wszystkie pakiety dystrybucyjne Linuxa bazują na tym samym jądrze /kernelu/.
Kernel zawiera podstawowe funkcje systemu operacyjnego, ładuje niezbędne sterowniki systemu plików, obsługi sieci oraz dołączonych urządzeń i uruchamianych z linii poleceń narzędziowych programów pomocniczych.
Linux podobnie jak większość nowoczesnych systemów operacyjnych ma wygodny i łatwy w użyciu interfejs graficzny, podobny również do Windowsowych okienek, tzw. X-ndow.
Wspomniany X-Windows to specyficzne środowisko graficzne Linuxa, które do złudzenia przypomina okna Windows.
Dostępne są 2 interfejsy graficzne KDE i GNU, pamięciożerne jest KDE minimum 32 lub 64 MB RAM -u ale za to jest to menadżer najłatwiejszy.
Obsługa odbywa się w nim analogicznie jak w Windows, bezpośrednio spod grafiki przy wykorzystaniu wbudowanego mechanizmu „przeciągnij i upuść " i innych tego typu ułatwień znanych z Windowsowych okienek.
Konfiguracja w Mandriva czy Ubuntu wykonujemy w Centrum Sterowania interfejs graficzny wszystko opisane tematycznie, oraz dostępne programy z opisami.
Linux w dużym stopniu zawdzięcza swoją popularność doskonałej stabilności działania, dzięki czemu znalazł zastosowanie w narzędziach programistycznych i serwerowych a przez to staje się coraz bardziej popularny.
Programów przeznaczonych na tę platformę operacyjną przybywa każdego dnia, dzięki czemu system ze znakiem „Pingwina” z pewnością będzie konkurował z Windowsem także na scenie domowych zastosowań.
Dzięki graficznemu procesowi instalacji, Mandriva Linux oferuje najbardziej zaawansowane i wydajne wykrywanie sprzętu.
Graficzne podejście do administracji systemu, jako dodatek do zarządzania z wiersza poleceń, czyni z Linuksa Mandriva system operacyjny integrujący i zarządzający systemem za pośrednictwem interfejsu użytkownika, „Przeczy twierdzeniu, że Linuksem można zarządzać tylko z trybu tekstowego i wiersza poleceń”.
Przyjazna integracja przyjaznych dla użytkownika graficznych środowisk takich jak KDE i GNOME zapewnia komfort i łatwość używania.
Kilka konfigurowanych poziomów bezpieczeństwa Mandriva Linux, użytkownik może jednak ustawić żądany poziom bezpieczeństwa odpowiadający aktualnym potrzebom.
Scentralizowany system zarządzania Dzięki Centrum Sterowania Mandriva, użytkownik może administrować całym system za pośrednictwem jednego panelu.
Graficzny instalator jest ergonomicznie skonstruowany, standardowa procedura instalacji jest bardzo uproszczona.
Domyślne ustawienia są bardzo intuicyjnie dobrane a sprzęt wykrywany i konfigurowany dla najlepszej współpracy z systemem.
Zaawansowani mają dostęp do zaawansowanych opcji w każdym punkcie instalacji.
Narzędzie „automatyczna - instalacja" jest świetnym rozwiązaniem do powielania serwerowych i desktopowych instalacji.
Instalator poza tym, że posiada nowe funkcje jak np. zmiana rozmiaru istniejących partycji NTFS posiada również obsługę standardowych partycji dyskowych jak EXT2, EXT3, EXT4, szyfrowanie partycji, potrafi konfigurować dyski RAID oraz zmieniać rozmiar istniejących partycji FAT16, FAT32, NTFS.
Mandrake posiada ogromną liczbę programów dostępnych w systemie i za pośrednictwem połączenia internetowego, znaleźć można praktycznie każdy program odpowiadający programom z Windows.
W przeciwieństwie do innych dystrybucji Linuxa jest całkowicie spolszczony!
Dzięki pakietowi OpenOffice nie musisz korzystać z komercyjnego MS Office XP z Windows!
Jest to w pełni funkcjonalny pakiet biurowy kompatybilny z MS Office.
Dzięki emulatorowi Wine, który w najnowszym Linuxie Mandriva jest juz wbudowany, nie trzeba rozstawać się ze swoimi ulubionymi programami i grami dla Windows, większość z nich z łatwością uruchomi się pod Linuxem.
W systemie dostępne są także rozbudowane komunikatory internetowe, AOL, IRC, ICQ.
Instalacja
Najłatwiejszym sposobem zainstalowania Linux Mandriva jest zainstalowanie tej dystrybucji z płyty bootowalnej.
Do przeprowadzenia tego typu instalacji należy posiadać botowalną płytkę CD lub DVD z Linux Mandriva
Na wstępie w BIOS pierwszym punktem przy instalacji jest ustawienie w BIOSIE funkcji ładowania systemu z dysku CD-DVD.
Wkładamy płytę z Linux Mandriva do napędu, startujemy bios i nastąpuje start CD-DVD.
Ukaże nam się niebieskie okno.
Wciskamy klawisz Enter i przechodzimy do dalszej części instalacji.
Po chwili załaduje nam się instalator, wybór języka instalatora Mandriva wybieramy oczwiście polski język instalatora.
W ten sposób przechodzimy do kolejnego punktu instalacji już w polskim instalatorze.
Licencja aby przejść dalej należy przeczytać i zaakceptować licencje
Parametr Instalacji Wybieramy jako początkujący użytkownik parametr „Zalecana " i klikamy na przycisk "Zainstaluj ".
Istnieje jeszcze parametr Instalacja Zaawansowana, ale nie będziemy jej opisywać gdyż, jeżeli ktoś jest zaawansowanym użytkownikiem nie potrzebuje tej instrukcji instalacji.
Układ klawiatury w tym momencie możemy dokonać wyboru układu klawiatury, proponowane są układy klawiatury zgodne z językiem, jaki wybraliśmy dla naszego instalatora.
Osobiście preferuje układ "Polski (programisty) " (ALT+A=Ą). Klikamy, więc na Polski(programisty) i przechodzimy dalej.
Podział dysku na partycje Linuksa najlepiej instalować na osobnych partycjach EXT2,EXT3, zalecana EXT4.
1.Użyj istniejących partycji ta opcja będzie wyświetlona tylko w przypadku gdy na dysku były już wcześniej utworzone partycje systemu Linux.
2.Jeden system na dysku Linux, jeżeli na dysku chcemy mieć tylko system operacyjny Linux to wybieramy opcje „Automatyczny podział na partycje ", nastąpi samoczynne przepartycjonowanie dysku i formatowanie nowych partycji.
3. Dwa systemy operacyjne Linux i Windows Linux ma bardzo dobrego Boot Loadera, program do wyboru systemu operacyjnego przy starcie.
Możemy bardzo prosto zainstalować dwa systemy na jednym dysku i wybierać je przy starcie komputera, dzielimy dysk na partycje, wybieramy „Zaawansowany podział na partycje " w nowym oknie widzimy graficzny podział dysku na partycje.
Usuwamy wszystkie partycje zaznaczając je po kolei i klikamy na przycisk Usuń.
Mamy Dysk np. 500 GB, więc dzielimy go np. 250 GB Windows, 250 GB Linux.
Teraz tworzymy nowe partycje, pierwszą Windowsową o rozmiarze około 20 GB pod C:WIN, następnie tworzymy kolejne D:, E:, itd. wedwug uznania i potrzeb, pamiętaj aby przy tworzeniu wybrać jako system plików NTFS.
No i oczywiście przed instalacją Linuxa proponuję pierwsze zainstalować Windows, wtedy instalacja programu rozruchwego Windows czy Linux zostanie uruchomiona od razu.
W innym przypadku będziemy musieli aktualizować instalacje Linuxa jeszcze raz.
Następnie tworzymy partycje Linuksowe, najlepiej wybrać „Podziel automatycznie”, jeżeli robimy ręczny podział to wybieramy, format plików EXT3, zalecane EXT4 punkt montowania „/” czyli root.
Kolejną tworzoną partycją jest partycja SWAP, wielkości około 2 GB - 4GB. resztę miejsca na dysku wykorzystujemy na utworzenie partycji /Home.
Mandriva wykryje i zainstaluje dyski Windows a Windows niestety nie wykrywa dysków Linuksowych, teraz zatwierdzamy wszystko i nastąpi formatowanie partycji Linux i przejście dalej.
Instalacja pakietów wybór grup pakietów, Stacja robocza Komputer biurowy, Programy biurowe, procesory tekstu, arkusze kalkulacyjne, przeglądarki, pdf, itp. komputer do gier, proste gry zręcznościowe, planszowe, strategiczne itp.
Korzystanie z multimediów, programy do odtwarzania, edycji dźwięku i video.
Korzystanie z internetu, zestaw narzędzi do czytania i wysyłania poczty i grup dyskusyjnych, oraz przeglądania sieci WEB.
Komputer sieciowy, programy klientów dla różnych protokołów, w tym ssh.
Konfiguracja, narzędzia ułatwiające konfiguracje komputera.
Stacja robocza dla naukowca narzędzia dla konsoli, edytory, powłoki, narzędzia plikowe, terminale. Programowanie, biblioteki do programowania w C i C++, programy i pliki nagłówkowe.
Dokumentacja, podręczniki i HOWTO dotyczące Linuksa i wolnego oprogramowania, LSB podstawa standardu Linuksa.
Obsługa aplikacji ze źródeł trzecich, serwer WWW/FTP , serwer Apache oraz Pro-Ftpd.
Poczta, Narzędzia pracy grupowej, News, serwer pocztowy Postfix, serwer grup dyskusyjnych. Bazy danych, serwer baz danych Postgre SQL lub MySQL.
Zapora sieciowa, router, zabezpieczenie komputera przed Hackerami DNS/NIS, serwer systemu Serwer sieciowy, serwery NFS, SMB, SSH, oraz serwer pośredniczący.
Środowisko graficzne Stacja robocza z KDE, podstawowe środowisko graficzne wraz z zestawem towarzyszących narzędzi.
Stacja robocza z GNOME, środowisko graficzne z przyjaznymi dla użytkownika zestawami aplikacji oraz inne pulpity graficzne.
Klikamy na przycisk OK i czekamy na zainstalowanie Linuksa.
Hasło root-a W tym punkcie instalacji należy ustawić hasło root-a czyli administratora.
Pamiętaj, aby hasło nie było zbyt łatwe do odgadnięcia ani też zbyt skomplikowane.
Użytkownicy W tym miejscu możesz dodać zwykłych użytkowników, utworzyć ich konta.
Automatyczne logowanie na komputerze Możesz skonfigurować tak system, aby przy ładowaniu automatycznie logował wybranego użytkownika.
Druid konfiguracji sieci W tym punkcie możemy skonfigurować sieć oraz ustawić nasze połączenie z internetem.
Różne w tym punkcie możemy skonfigurować, drukarkę, mysz, możemy wybrać i przetestować posiadaną przez nas mysz.
Strefa czasowa wybrana jest automatycznie na podstawie języka instalacji systemu, można ją zmienić w tym miejscu ręcznie.
Oraz pytanie gdzie ma być zinstalowany program startowy LILIO, najlepiej odznaczyć Pierwszy sektor MBR.
Karta dźwiękowa, konfiguracja X, karta graficzna oraz ustawiamy rozdzielczość i głębie kolorów ekranu.
Koniec Wyjmujemy płytę instalacyjną z napędu i nastąpi samoczynne restartowanie komputera.
Teraz przy starcie możemy wybrać system operacyjny Windows lub Mandriva Linux.
Fajny wpis
OdpowiedzUsuńOsobiście nigdy nie używałem tej dystrybucji Linuxa i najbardziej skupiłem się na Ubuntu. W sumie jest to on chyba najbardziej popularną dystrybucją na Linux. Chciałem kiedyś również nauczyć się pisania programów jak https://craftware.pl jednak zabrakło mi czasu na naukę i ten pomysł szybciej upadł niż powstał.
OdpowiedzUsuńFajnie napisane. Pozdrawiam i gratuluję.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny artykuł. Jestem pod wrażeniem.
OdpowiedzUsuń